Laddar Evenemang

Landskrona museum; Landskrona är Siwan – och lite till

Tid: Onsdag 22 oktober 2025, kl 13.00 – 15.30 ca

Plats: Restaurang Mamma Teresa, Storgatan 27, (kl. 13.00),

Landskrona museum, Slottsgatan 1, (ca. kl. 14.00)

Landskrona är kanske mest känd för Siw Malmkvist, just nu kanske lite extra genom en film om hennes karriär – och en liten minnesutställning på Landskrona museum. Vi besöker den – och upptäcker att detta museum ger så mycket mer, inte minst en serie utställningar med träffande tidsbilder av vårt svenska samhälle ur alla möjliga perspektiv. Och dessutom finns C F Reuterswärds obrukbara pistoler i olika skepnader i en separatutställning.

Dessförinnan äter vi dagens italienska lunch på Restaurang Mamma Teresa, en trevlig trattoria, bara ett halvt kvarter från museet. Kolla gärna lunchmatsedeln innan besöket.

De som vill kan samåka till mötet från Malmö C kl. 12.12 med Öresundståg och buss 3 till hpl. Rådhuset. Meddela i så fall i anmälan.

Kostnad: Lunch 139 kr. Gratis inträde på museet.

Anmälan: Senast 17 oktober till Jarl Ingelf.  Jarl.Ingelf@gmail.com alt. 070-789 49 94

Till toppen